Lojistikçilerin Sesi, Altun Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü Murat Aslan ile Röportajımız

1- Sizi biraz tanımak isteriz. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle “Lojistikçilerin Sesi” dijital haber sitesine, sektöre karşı göstermiş olduğunuz ilgi ve çalışmalarınız için tüm ekibinize teşekkür ederim.

Kuruluşundan bugüne yaklaşık 16 senedir çalıştığım Altun Lojistik bünyesinde İnsan Kaynakları Müdürü görevini sürdürmekteyim.

Yüksek lisans eğitimini Mersin Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı alanında tamamladım. Sürekli olarak öğrenmeye ve öğretmeye açık bir karaktere sahibim.

‘’Beni hayatta motive eden unsurların başında daima öğrenmek, daima öğretmek gelmektedir.’’ sözü ile hayat mottosu haline getirdiğim bu düşünce tarzını, almış olduğum “Profesyonel Koçluk” eğitimi ile güçlendirdim.

Aynı zamanda Profesyonel İnsan Kaynakları Platformu Yönetici Üyeliği yapmakta ve bu platform iş birliğiyle mesleki anlamda eğitimler vermeye devam etmekteyim.  

2- Altun Lojistik olarak ne gibi hizmetler vermektesiniz?

Altun Lojistik olarak; Türkiye, Belçika, Mısır, Amerika ve Nijerya’da kendi ofislerimiz aracılığıyla taşımacılık hizmetleri veriyoruz. Daha detaylı belirtmek gerekirse; Denizyolu, Karayolu, Demiryolu taşımalarının yanında, IATA Lisanslı hava kargo acenteliği, proje kargo taşımaları, NVOCC, Forwarderlik ve gemi acenteciliği ile liman operasyon hizmetleri diyebiliriz.

Bu hizmetlere ek olarak Super Dry marka konteyner nem alıcı ürünlerin Türkiye ve Mısır resmi distribütörüyüz.

Altun Lojistik bünyesi altında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 2 girişimiz daha var. Bunlardan kısaca biraz bahsetmek istiyorum.

İtalya’nın en köklü futbol kulüplerinden Inter Milan’ın futbol okulunu Inter Academy Turkey markası ile Mersin’de açtık. Inter Academy Futbol Okulu’nun Türkiye’deki tek yetkili temsilcisiyiz. Bugün itibariyle Mersin’de 35 hocamızla Mersin Yenişehir, Sahil, Üniversite, Vipol, Mezitli, Toroslar, Tarsus, Erdemli, Silifke ilçelerinde sahalarımız bulunuyor. Ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Aksaray illerinde franchise verdiğimiz Inter Academy futbol okulları da mevcut. Hedefimiz tüm Türkiye’de Inter Academy futbol okullarının açılmasını sağlamak.

Ayrıca yiyecek-içeçek sektörünün en kurumsal ve güvenilir markalarından Simit Sarayı’nın restoranı Mersin Limanı karşısında hizmet vermekteyiz.

Son olarak da kardeş firmamız olan Mersin Global Lojistik A.Ş. öz mal tırları ile uluslararası taşıma ve konteyner taşımacılığı yapmaktadır.

3- Altun Lojistik olarak gerçekleştirmekte olduğunuz Acente faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Gemi acenteliği, Freight Forwarding, IATA havakargo acenteliği olarak denizyolu ve havayolu acentelik hizmetleri sunuyoruz.

4- Transit Gümrükleme hizmetiniz hakkında bilgi verir misiniz ve gümrükleme hizmetinizi gerçekleştirirken en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir, bunlara ne gibi çözümler getiriyorsunuz?

Transit taşımalar, Türkiye’ye ithal edilmeyen ve Türkiye üzerinden geçen 3. Ülke taşımalarıdır. TİO yetki belgeli acente olarak Türkiye’den transit taşınacak ürünlerin gümrüklemesini yapmaya yetkiliyiz.

Transit gümrükleme hizmetini kendi bünyemiz dahilinde yapmamaktayız. Tedarik ettiğimiz bir hizmet olup biz sorunla karşılaşmayacağımız tedarikçilerle bu süreci taşere etmekteyiz.

5- Altun Lojistik olarak Türkiye kapsamında, rakiplerinizden farklı olarak ele aldığınızı düşündüğünüz bir konu var mı? Eğer varsa bizi bu konuyla ilgili bilgilendirir misiniz?

Rakiplerimizin ne düşündüğü değil kendi düşüncelerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda samimi ve güvenilir hizmet anlayışı ile fark yaratmaya çalışmaktayız.

6- Lojistikcilerinsesi.biz dijital haber sitesini biliyor muydunuz? Sitemizin gelişimine yönelik şahsınızın ve firmanızın katkıları ne olabilir? İncelediğinizde geliştirilmesi gereken ve güçlü yönlerimiz hakkındaki görüşlerinizi rica edebilir miyim?

Açıkçası Lojistikcilerinsesi.biz dijital haber sitesini düne kadar bilmiyordum. Konuşmacı olarak da katıldığım, Öğrencilerinsesi platformu idi. Bu platformun arkasında siz olduğunu duyunca, sizleri tanıma fırsatım oldu. Yaptığınız ve verdiğiniz destek ile bence öğrencilere çok güzel bir katkı sundunuz. Naçizane görüşüm bu tür girişimleri daha fazla desteklemeniz ve sürdürülebilir olmasıdır.

Lojistikçilerin Sesi ile sektördeki firmaları tanımaları ve yapmış oldukları işin nitelikleri öğrenmeleri açısından bu girişiminiz takdire şayandır.

 

Kaynak: https://www.lojistikcilerinsesi.biz/2021/03/27/20276/